Phpv

Phpv to przetrwałe hiperplastyczne pierwotne ciało szkliste (persistent hyperplastic primary vitreous, PHPV). To wada wrodzona oka pochodząca jeszcze z życia płodowego. Polega na przeroście płodowej włóknisto-naczyniowej tkanki podścieliskowej oka. O co chodzi? Pierwotne ciało szkliste zawiązuje się około 7. tygodnia życia płodowego i począwszy od 20. tygodnia podlega stopniowemu zmniejszeniu. Niemal zawsze jest już nieobecne u noworodka. Ludzka soczewka oka nie posiada naczyń krwionośnych. Jest to jeden z warunków jej przezroczystości. W czasie życia płodowego soczewka oraz rozwijające się ciało szkliste ma naczynie – tętnicę, która powinna stopniowo zanikać tak, by najpóźniej przed 9 miesiącem zniknąć zupełnie. W przeciwnym wypadku przetrwałe naczynia mogą być obecne w przedniej i (lub) tylnej komorze oka. Objawem widocznym dla rodzica jest plamka na źrenicy bądź różnica w wielkości gałek ocznych. Ten obaw może być jednak dostrzeżony za późno, dlatego ważne są badania przesiewowe oczu.

Przebieg operacji zaćmy z PHPV;

PHPVwypis

Naukowy artykuł o PHPV pochądzący ze strony internetowej U.S.National Library of Medicine. Można w nim przeczytać m.in, że jeśli dziecko ma tylko przednią formę PHPV chirurgiczne usuniętą i zostaje poddane rehabilitacji wzroku to ma szansę na użyteczne widzenie. Gorsze rokowania są w przypadku połączenia przedniego i tylnego PHPV lub tylko PHPV tylnego.

Na zdjęciu wypis ze szpitala po operacji Kaliny 15 lipca 2013 roku. Operację przeprowadził profesor Marek Prost.

http://www.images.missionforvisionusa.org/anatomy/2007/02/persistent-hyperplastic-primary.html

Poniżej ciekawa publikacja prof. Marka Prosta „Główne przyczyny ślepoty i pogorszenia widzenia u dzieci w Polsce oraz możliwości ich zapobiegania i leczenia”. Prof. pisze m.in. o zaćmie; „Zaćma jest jednym ze schorzeń narządu wzroku, które może być obecnie skutecznie leczone. W przeciwieństwie do tego schorzenia u dorosłych, u których leczenie ogranicza się praktycznie do wykonania operacji, u dzieci zabieg operacyjny jest początkiem wieloletniego okresu rehabilitacji widzenia trwającego do 8 roku życia. Jeżeli zaćma istnieje od urodzenia dziecka to w pierwszych miesiącach życia dziecka może ona powodować poważne zaburzenia w rozwoju widzenia, które jeżeli choroba jest nie leczona, mogą powodować nieodwracalne zmiany. Dlatego bardzo ważne jest aby zabieg operacyjny wykonać już w pierwszych miesiącach życia dziecka (do 4 miesiąca). Wskazaniem do leczenia operacyjnego jest zaćma, której stopień zaawansowania może powodować zaburzenia prawidłowego rozwoju widzenia u dziecka. Zabieg operacyjny polega na całkowitym usunięciu soczewki. W celu wyrównania powstałej po operacji wady refrakcji (często wynoszącej +20,0 D) u dzieci do 1,5 -2 lat życia stosuje się okulary lub specjalne soczewki kontaktowe. U starszych dzieci możliwe jest w trakcie operacji usuwania zaćmy równoczesne wszczepienie sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej. Umożliwia ona widzenie w dal bez konieczności noszenia okularów, natomiast do bliży konieczne jest stosowanie okularów +3,0 – +4,0 D.”
Kalina miała operację, gdy miała pół roku, więc teoretycznie dwa miesiące za późno. Na szczęście nie odkleiła się siatkówka, choć było blisko, ale w czasie zabiegu profesor ją podkleił.

glowne przyczyny slepoty w polsce-1

2 odpowiedzi na „Phpv

  1. Cu_kier pisze:

    Napisz tu koniecznie, że u nas nic nie wiadomo o tej chorobie, brak specjalistów a stwierdzenie tej choroby było 30 lat temu. To jest mega mocna informacja !
    powodzenia !

    • Olga pisze:

      Tak, to faktycznie ważne. Bardzo dziękuję. W USA odkryto PHPV ok. 30 lat temu i tam naprawę dużo już o tej chorobie wiadomo, operuje się już u noworodków. U nas wykrywa się ją późno lub wcale, a poprawna diagnoza wcale nie oznacza leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>