Tak wiele jeszcze mamy do zrobienia…

Byłam dziś z Kalinką na wizycie u psychologa w fundacji. Ocena rozwoju, która wypadła świetnie, w przeciwieństwie do oceny widzenia. Brak prawej soczewki, która wypada i musimy się przyjrzeć dlaczego jest słabym pocieszeniem. Kalina widzi źle. Żeby cokolwiek zobaczyć przybliża to na odległość kilku centymetrów, tymczasem soczewki ustawione ma na blisko metr. Coś robimy nie tak. Na szczęście jest internet, fora i inni rodzice przechodzący przez podobne historie jak my. Czytamy. Lider forum „dzieci słabowidzące” – tata Gabrysi jakby na zamówienie pisze o swoich doświadczeniach w rehabilitacji wzroku swojej trzyletniej córeczki. Pisze:

„Przez długi czas opiekę okulistyczną Gabrysi opieraliśmy o trójkę specjalistów z zakresu okulistyki dziecięcej, konsultacje w Poradni Kompleksowej Diagnozy, Wczesnej Edukacji, Terapii i Rehabilitacji i u innych spec.

Z zakresu okulistyki:

1. Okulista prowadzący kontrolujący stan oczek po operacjach (ciśnienie/dno oka/wzrost gałek ocznych/ocena poszczególnych struktur ocznych)
2. Strabolog zajmujący się kwestiami zeza, oczopląsu, niedowidzenia,
3. Kontaktolog dobierający soczewki kontaktowe.

Grono pedagogiczne w poradni:

4. Tyflopedagog zajmujący się instruktażem ćwiczeń pobudzających wzrok w czasie po operacjach, poprawiających funkcjonowanie wzrokowe w późniejszym okresie, który cyklicznie weryfikuje czy i jakie ograniczenia wzrokowe występują w odniesieniu do sprawności rozwojowych adekwatnych dla wieku, wykonywanych pod kontrolą wzroku,
5. Psycholog dziecięcy monitorujący poszczególne fazy rozwoju dziecka, zwracający uwagę na deficyty, przedstawiający swoje zalecenia,
6. Terapeuta SI wprowadzający swój zestaw ćwiczeń, monitorujący zintegrowanie sensoryczne,
7. Logopeda monitorujący rozwój mowy.

Dodatkowo:

8. Fizjoterapeuta czuwający nad rozwojem ruchowym, monitorujący kwestię napięć mięśniowych, postawę, zalecający ćwiczenia w tym zakresie,
9. Osteopata rozmasowujący napięcia mięśniowe powodujące przykurcze karku m.in. powstałe w wyniku WUG
Osteopata jest nowością, przykurcze pojawiły się w ostatnim czasie i z tego powodu wprowadziliśmy do zestawu Gabrysi nowego spec.

Od ponad roku jesteśmy też pod opieką:

10. Optometrysty pediatrycznego, który zajmuje się korekcją optyczną Gabrysi (weryfikacja mocy RGP i dobór okularów), oceną i monitoringiem poszczególnych funkcji wzroku (ostrość, widzenie obuoczne, ruchomość gałek ocznych, itd.), zezem (m.in. zalecenia do okluzji), oczopląsem oraz prowadzeniem terapii widzenia VT (Vision Therapy)”

Dużo tych specjalistów. Oczywiście my też robimy sporo dla Kaliny. Prof. Prost, dr Jaworski czyli świetni specjaliści w temacie soczewek, zeza i oczopląsu plus rehabilitacja w fundacji. Niestety efekty są słabe, a czytając ilu dostępnych jest w kraju specjalistów od rehabilitacji wzroku wiem, że z połową z nich bardzo chcę się spotkać. Chcę, by zobaczyli Kalinę i powiedzieli co jeszcze możemy zrobić.

Tak, mamy sporo do zrobienia w tym roku dla Kalinki…

 

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Tak wiele jeszcze mamy do zrobienia…

  1. Joanna pisze:

    Witaj, u nas byl podobny problem przyblizania przedmiotow. Bylismy pod opieka dr Jaworskiego ale bardzo niepodobalo mi sie ze malutka tak przybliza przedmioty. Zmienilismy osrodek doboru soaczewek na Wroclaw i zmnieniono nam sile i rozmiar (pomijajac kwestie zgubienia soczewki ktora, na poczatku byla rozmiarowo zle dobrana..ale to niestety sie zdarza) to sila trafina bo Zuzka świetnie sobie radzi i juz nie przybliza tak przedmiotow. Przestala plakac jak sie od niej oddalam bo najwyrazniej widzi mnie dobrze z niewielkiej odleglosci, i w koncu ruszył intensywnie jej rozwój ogolny. Bawi sie przedmiotami w odlegosci swoich rak:) Potrafi wypatrzec ” mały smiec na podłodze ” majac zaklejone oczko zdrowe.
    A co do opieki roznych specjalistow to u nas także grono lekarzy, pedagogow i innych specjalistow w roznych dziedzinach, opiekuje sie Zuzką. Mysle że gdyby nie rodzice z forum to nawet nie wiedzialabym gdzie szukac pomocy…wiec w tym miejscu wielkie Podziekowania dla wszystkich:) Wam zyczymy powodzenia w dalszej terapii:) Pozdrawiamy

  2. Trzeciak pisze:

    Wiesz… To, co robicie dla Kalinki zostaje w jej charakterze wypisane złotymi zgłoskami…. Jak ona Ci za to kiedyś podziękuje..! Gdy będzie piękną, pewną siebie i mądrą kobietą – w pewnym momencie zrozumie, jak bardzo jest taka właśnie dzięki Tobie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>